Ako vybrať LED osvetlenie?

Vybavujete si pracovný kút alebo len hľadáte príjemnú svietiacu dekoráciu do bytu, ktorá bude zároveň úsporná? S LED osvetlením ušetríte oproti klasickej žiarovke niekoľko desiatok percent peňazí za elektrinu. Vyberajte z moderných lampičiek, vonkajších bodoviek alebo praktických nalepovacích pások a mnohých ďalších variantov. Povieme vám, ako vybrať LED osvetlenie podľa niekoľkých zásadných technických parametrov od farebnej teploty až po stupeň krytia.

Vybavujete si pracovný kút alebo len hľadáte príjemnú svietiacu dekoráciu do bytu, ktorá bude zároveň úsporná? S LED osvetlením ušetríte oproti klasickej žiarovke niekoľko desiatok percent peňazí za elektrinu. Vyberajte z moderných lampičiek, vonkajších bodoviek alebo praktických nalepovacích pások a mnohých ďalších variantov. Povieme vám, ako vybrať LED osvetlenie podľa niekoľkých zásadných technických parametrov od farebnej teploty až po stupeň krytia.

Doba čítania 7 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať LED osvetlenie podľa druhu svietidla

Pásky

Moderné lepiace LED pásky môžu krásne nasvietiť kuchynskú linku alebo napríklad umývadlo v kúpeľni. Vyberať môžete z klasických aj farebných svetiel, ktoré zaistia jedinečnú atmosféru.

  • Vhodné pre interiér aj exteriér

  • Jednoduchá inštalácia možná kamkoľvek

LED pásky

Lampy

Kúpte si stolnú či závesnú LED lampu k počítaču alebo napríklad do dielne. Existujú ale aj vonkajšie LED lampy, ktoré sa hodia na záhradu, pred vchodové dvere alebo kamkoľvek inam, kde pre nich nájdete využitie.

  • Vonkajšie modely bývajú vybavené solárnymi panelmi, čidlami a pod.

  • Vnútorné modely sú ľahké, obvykle doplnené stmievaním a rôznymi farebnými schémami

Led svítidla

Stolné LED lampy

Záhradné LED lampy

Dielenské LED svetlá

Panely

LED panely sa obvykle inštalujú na stenu, na strop či do podhľadov. Tento druh svietidla využijete predovšetkým vo väčších priestoroch, ktoré potrebujete rovnomerne ožiariť, ako napríklad zasadačky a pracovne.

  • Všemožné tvary a rozmery

  • Plnohodnotne nahradia menej úsporné žiarivkové osvetlenie

Hadice

Svetelné LED hadice môžu byť skvelým spestrením a osvetlením interiéru i exteriéru. Dajú sa použiť napríklad na podčiarknutie obrysov alebo ako výstraha a pod.

  • Neobmedzené možnosti využitia

  • Jednoduchá inštalácia

Signálky

Ako názov napovedá, jedná sa o signálne LED osvetlenie vo forme malých blikajúcich zariadení. Používajú sa predovšetkým na varovnú či inú diaľkovú signalizáciu.

  • Vysoko odolné proti otrasom

  • Niektoré modely doplnené aj o akustický signál

Žiarovky a žiarivky

Pochopiteľne je možné zaobstarať aj samostatné LED žiarovky a LED žiarivky, ktoré majú vynikajúci pomer svietivosti a spotreby elektrickej energie. Preto sú v domácnostiach veľmi obľúbenou voľbou.

  • Úsporné

  • Vysoká svietivosť

  • Dlhá životnosť

LED žiarovky

LED žiarivky

Výber LED osvetlenie podľa technických parametrov

Farebná teplota

Aký účel by malo vybrané svetlo spĺňať? Dokresľovať príjemnú večernú náladu alebo dodať dostatok denného svetla pri práci? O tom rozhoduje farba svetla, takzvaná teplota chromatičnosti. Tá sa udáva v kelvinoch (K) a platí, že čím viac kelvinov, tým je svetlo chladnejšie, až modré. Obyčajná sviečka dosahuje 1900 K, preto majú tlmené oranžové svetielka cca 2700 K.

Farba svetla (K)

Opis

Vhodné využitie

2 700–3 300

žltkasté svetlo, pôsobí útulne a teplo

spálňa, detská izba

3 300–5 300

denné svetlo

LED stropné svetlo do obývacej izby

5 300–6 500

studené biele až mierne namodralé svetlo (od 8 000 K)

LED pásiky do kuchyne, kúpeľne, do pracovne

Energetická trieda

Z bežných domácich spotrebičov poznáte energetické štítky so škálou A–G, ktoré informujú o spotrebe elektrickej energie. Rovnako je to u LED svietidiel. Čím bližšie je trieda písmenka A, tým nižšia spotreba bude. Na štítku ďalej nájdete údaj o ročnej spotrebe energie v kWh.

Krytie IP

Pokiaľ vyberáte LED svetlo do kúpeľne, k digestoru alebo na záhradu, overte si jeho mieru odolnosti alebo stupeň krytia. Svietidlá s vysokým stupňom krytia by mali dobre odolávať zvýšenej vlhkosti alebo aj striekajúcej vode.

Miera odolnosti voči preniknutiu vody sa označuje písmenami IP a dvoma číslicami. Prvá číslica značí odolnosť pred vniknutím cudzích telies, druhá odolnosť voči vode. Maximálny stupeň krytia je IP69. Ten využijete pri bazéne alebo v sprche, kde by ste mali mať svetlo s krytím aspoň IP67. Na mieste, kde nehrozí priamy kontakt s vodou, voľte aspoň IP44.

Stupeň krytia

Ochrana pred

IP1x

vniknutím pevných telies s priemerom 50 mm

IP6x

vniknutím prachu

IPx3

dažďom

IPx4

striekajúcou vodou

IPx7

dočasným ponorením

Svetelný tok

Informáciu o tom, aké intenzívne osvetlenie bude, zistíte podľa hodnôt svetelného toku. Jeho jednotkou je lumen a všeobecne platí, že čím väčšie číslo, tým jasnejšie svetlo vyprodukuje. Preto vám pri dekoračných páskach vystačia modely do 250 lúmenov. Na stropné LED svetlá budete potrebovať približne 600–950 lúmenov.

Svetelný uhol

Uhol, pod ktorým bude svetlo žiariť do miestnosti, sa nazýva svetelný uhol. Udávaná hodnota určuje tú časť svetla, ktorá žiari najmenej polovičnou silou, než aké LED svetlo vyžaruje kolmo. Pokiaľ teda vyberáte osvetlenie s uhlom 120–160°, svietidlo bude vyžarovať svetlo širšie ako je udávaná hranica, len nebude tak intenzívne.

Pätica

Pätica alebo závit je miesto, kam je možné pripojiť k svietidlu žiarovku a prenášať tak do nej elektrický prúd zo siete. Ku každému svietidlu je nutné vybrať žiarovku so zodpovedajúcou päticou.

  • E27 – Jedná sa o závit bežných žiaroviek s priemerom 27 mm, na ktorý môžete naraziť aj pod názvom „veľký Edisonov závit“. Stretnete sa s ním takmer všade – v stropných aj nástenných svietidlách.

  • E14 – Označujú sa ako „malý Edisonov závit“. Tieto žiarovky majú menší príkon a mávajú tvar kvapky alebo sviečky. Používajú sa pre nočné svetlá a lampičky, v kuchynských digestoroch či rúrach.

  • E40 – S priemerom 40 mm sa jedná o najväčší zo skrutkovacích závitov. Užíva sa na výbojky so silným výkonom, hodí sa predovšetkým na vonkajšie a priemyselné použitie.

  • GU10 – Písmeno U označuje tvar žiarovky. Jedná sa o päticu s dvoma výbežkami, medzi ktorými je rozstup 10 mm. Používa sa najmä pri bodových žiarovkách a podhľadových svietidlách. Montuje sa zasunutím a pootočením.

  • G9 – Namiesto dvoch výbežkov má iba dva krátke piny s rozstupom 9 mm. Nájdete ju v bodových svetlách a podhľadoch, typicky v kúpeľniach a predsieňach. Jedná sa o nástrčnú päticu.

    Grafické znázornenie najčastejších typov pätíc a závitov žiaroviek

Funkcie a technológie

  • Diaľkové ovládanie – pre spustenie podsvietenia televízie alebo akvária nebudete musieť zložito nahmatávať kábel. Všetko jednoducho spustíte pomocou diaľkového ovládača.

  • Stmievateľné svetlo – značne vám rozšíri možnosti využitia lampy alebo LED pások. Stmievač môže byť posuvný alebo má podobu ovládacieho kolieska.

  • Smart - diaľkové ovládanie pomocou telefónu či počítača. Meniť možno intenzitu alebo farebné odtiene.

  • RGB – vedľa možnosti nastavenia intenzity svetla je užitočnou funkciou aj regulácia teploty a farby svetla.

  • Možnosť výmeny tienidla – u niektorých lámp je možné zakúpiť viac druhov tienidiel, vďaka čomu môžete rýchlo premeniť celkový vzhľad lampy a tiež intenzitu osvetlenia.

  • Kĺbová mechanika – u stojacich aj stolných lámp je možné vďaka pružnej nohe prispôsobovať polohu aj smer svietenia.

Najčastejšie otázky

Oproti bežnej žiarovke má LED žiarovka až o 75 % nižšiu spotrebu energie a až 30× dlhšiu životnosť. To je rozdiel, za ktorý sa za každých okolností oplatí priplatiť pár centov navyše.

Diódové LED osvetlenie funguje na báze javu zvaného elektroluminiscencia. Ten sa dá vysvetliť ako priama transformácia elektrického prúdu na svetlo. Diódy fungujú vďaka dvojvrstvovým polovodičom, kedy sa elektróny presúvajú z jednej vrstvy na druhú, čím vzniká prebytočná energia, teda svetlo.

S LED páskami nebudete mať takmer žiadnu prácu. Väčšina pások je samolepiacich a ľahko tak priľnú k pracovnej doske, linke a pod. Povrch pred nalepením však dôkladne vyčistite a osušte. Nesmie byť mastný alebo zaprášený, ideálne čo najhladší. Pásku potom zapojte pomocou nízkonapäťového zdroja do zásuvky. Pokiaľ potrebujete prilepiť pásku k nevhodnému povrchu, použite hliníkové profily, ktoré zároveň fungujú aj ako chladiče.

Aj keď vám LED pásky vydržia dlhé roky, takže ich výmena možno nebude vôbec potrebná, máte niekoľko možností. Výrobok môžete vrátiť na predajni, odovzdať v zbernom dvore alebo v okolí vyhľadať zbernú nádobu pre elektroodpad. LED pásky rozhodne nepatria do zmiešaného odpadu.